۱۰ مورد از ترسناکترین تجهیزات پزشکی در تاریخ

 • ۰

۱۰ مورد از ترسناکترین تجهیزات پزشکی در تاریخ

مهندسی پزشکی در قرن بیستم با تلفیقی از علوم مهندسی جهت برطرف کردن نیازهای پزشکی در زمینه ساخت تجهیزات و ابزارهای پزشکی، قدم به عرصه تکنولوژی جهانی گذاشت تا پزشکان را در تشخیص و درمان بیماری ها یاری دهد. اما قبل از این دوران، پزشکان با ابزارهایی عجیب تر و ترسناک تر از آنچه که فکرش را بکنید دست به درمان بیماران خود میزدند.

به تازگی بزرگترین موسسه خیریه پزشکی در بریتانیا (Wellcome Trust) مجموعه ای را در اختیار عموم قرار داده است. این مجموعه شامل صدها سال تاریخچه و فرهنگ پزشکی است. نشانه های پیشرفت را به وضوح میتوان در ابزار آلات مورد استفاده در پزشکی در طول تاریخ مشاهده کرد. درمیان این ابزار موارد عجیب نیز به وفور مشاهد میشود. لیستی از عجیب ترین و ترسناک ترین ابزارهای پزشکی را با هم دنبال میکنیم.

سرنگ را میتوان جز رایج ترین تجهیزات پزشکی به شمار آورد که از دوران قدیم تا به امروز مورد استفاده قرار گرفته است. اما ساختار سرنگ در قرن 17 هم و 18 هم به طور کل با نسخه ی یکبار مصرف امروزه ی آن تفاوت داشت.

1 – سرنگ برنج (آلیاژی از مس و روی) فرانسوی در قرن 17؛ به دلیل ساختار و مواد سازنده اش شماره یک این لیست را به خود اختصاص میدهد.

2 – سرنگ تنقیه سریلانکایی از جنس عاج فیل!

نقل است که در قرن 18 هم؛ این سرنگ وسیله ای شخصی برای پادشاه سریلانکا بوده و برای وارد کردن روغن ها و گیاهان طبی به بدن ایشان استفاده میشده که جدا از کاربرد شفابخشش برای برقراری تعادل محتویات بدن هم استفاده میشد.

3 – سرنگ تنقیه خودکار ژاپنی با یک پیستون و مخزن ساخته شده در قرن 19 هم

4 – ابزار آلات قرن شانزدهمی مانند چاقوهای دو لبه و پنس که برای خارج کردن سر پیکان و گلوله کاربرد داشت رتبه چهارم را در این لیست به خود اختصاص میدهند.

5 – شاید قبول اینکه ابزاری تحت عنوان “افسار بددهنان” یک ابزار پزشکی باشد در قرن 21 کمی سنگین باشد اما در قرن شانزدهم در بلژیک از آن برای درمان زنانی که جنجال زیادی به پا میکردند و دروغ میگفتند و باعث آزار بقیه میشدند و یا کافر به حساب می آمدند استفاده میشد. اختراعی وحشتناک و ناپسند!

6 – کلاهی به اسم “جدی” (Jedi)، از سال 1980 به هنگام ام.آر.آی برای بررسی مغز از آن استفاده میشد و نیازی به باز کردن جمجمه نبود. علت انتخاب این اسم (جدی) این بود که کودکان این کلاه را بدون نزاع و بی سر و صدا استفاده کنند. (جدی نام شوالیه ای در جنگ ستارگان است که محافظ صلح و عدالت در جهان است)

7 – دست مصنوعی فولادی با ساعد و مچی از جنس برنج از سال 1890 نیز بی شباهت به فیلم های علمی تخیلی نیست!

8 – ابزاری برای سوراخ کردن جمجمه در قرن هیجدهم که توسط آلمانیها ساخته شد.

9 – استئوتوم (Osteotome) در سال 1830 برای بریدن استخوان بدون تخریب بافت های مجاور اختراع شد.

10 – و در نهایت مورد آخر این لیست مدل چشم است که در قرن 18 هم ساخته شد. باید قبول کرد که قرار گرفتن این مدل در کنار چشم واقعی کمی عجیب و ترسناک است.

 

این ابزار پزشکی شاید در دوران خود ابزاری معمولی به نظر می آمدند اما امروز ما آنها را به نوعی آثاری عجیب ولی علمی-هنری میدانیم. دور از ذهن نیست که روش ها و ابزارهای پزشکی دوران ما نیز روزی منسوخ شوند و نسل های بعد با شگفتی و ترس به آنها نگاه کنند.

کانال تلگرام سخت افزار

  دBenq

گذاشتن دید گاه؟

بایگانی تاریخ خورشیدی

ساعت به وقت تهران

آخرین دیدگاه‌ها

  آمار بازدید

  • 0
  • 2
  • 2
  • 52
  • 41
  • 357
  • 1,697
  • 89,683
  • 345,725