پلي پروپيلن pp چيست ؟

 • ۰

پلي پروپيلن pp چيست ؟

پلي پروپيلن pp چيست ؟

پلي‌پروپيلن‌ PP يک پليمر ترموپلاست مي‌باشد که در يک بازه گسترده‌ از کاربردها شامل فيلم و ورق‌ ،  قالب‌گيري دمشي ، قالب‌گيري تزريقي ، بسته‌بندي غذايي ، نساجي، تجهيزات آزمايشگاهي و پزشکي ، لوله ، کاربردهاي صنعتي و ساختماني و اجزاء خودرو مورد استفاده قرار مي‌گيرد. علاوه بر اين، پليمر توليد شده از منومر پروپيلن به طور معمول در برابر حلال‌هاي شيميايي، بازها و اسيدها مقاوم مي‌باشد.

اکثر پلي‌پروپيلن‌ PPهاي معمول که با استفاده از کاتاليست‌هاي تيتانيوم کلرايد (Ticl4 ) توليد مي‌شوند، داراي درصد بالايي از پلي‌پروپيلن‌ PP ايزوتاکتيک مي‌باشند ، بدليل اينکه گروه‌هاي متيل در يک طرف قرار گرفته‌اند، بعضي ملکول‌ها تمايل دارند که به شکل مارپيچي دربيايند، اين مارپيچ‌ها يک به يک در کنار هم قرار مي‌گيرند و مقاومت پلي‌پروپيلن‌ PP معمول را ايجاد مي‌کنند.

کاتاليست‌هاي مهندسي کامينسکي (Kaminsky) ساخته شده‌اند که مي‌توانند سطح بالاتري از کنترل را ارائه کنند. بر پايه ملکول‌هاي متالوسني اين کاتاليست‌ها، از گروه‌هاي آلي به منظور کنترل منومرهاي اضافه شده، استفاده مي‌کنند ، بنابراين يک انتخاب مناسب از کاتاليست مي‌تواند پلي‌پروپيلن‌ PP ايزوتاکتيک ، سينديوتاکتيک يا اتاکتيک و يا حتي ترکيبي از آنها را توليد کند. جدا از اين کنترل کيفي، اين کاتاليست‌ها اجازه مي‌دهند که کنترل مقداري نيز انجام شود. اين عمل با دستيابي به يک نسبت تاکتيسيتي بالاتر نسبت به روش زيگلر-ناتا انجام مي‌گيرد. اين کاتاليست‌ها همچنين پلي‌پروپيلن‌ PPهاي با جرم ملکولي بالاتر نسبت به کاتاليست‌هاي معمول توليد مي‌کنند که خواص افزوده‌اي دارند. به منظور توليد يک پلي‌پروپيلن لاستيکي، يک کاتاليست مي‌تواند ساخته شود که پلي‌پروپيلن ايزوتاکتيک توليد کند، اما گروه‌هاي آلي که بر روي تاکتيسيتي اثر مي‌گذارند در حالتي قرار گرفته‌اند که باندهاي نسبتاً ضعيفي تشکيل مي دهند. پس از اينکه کاتاليست يک زنجير کوتاه از پليمر با قابليت بلورينگي را توليد مي‌کند، نور با يک فرکانس مناسب به منظور شکستن باندهاي ضعيف استفاده مي‌شود که موجب از بين رفتن انتخاب‌پذيري (Selectivity) کاتاليست و در پي آن موجب مي‌شود که طول باقيمانده زنجير اتاکتيک شود.

در نتيجه اين واکنش‌ها، يک ماده بيشتر آمورف همراه با مقادير کوچکي بلور در داخل آن تشکيل مي شود. در اين حالت هر زنجير يک سر در ناحيه بلورينه دارد ولي بيشتر طول آن در ناحيه نرم (Soft)، توده آمورف، قرار مي‌گيرد و نواحي بلورينه همان نقش ولکانيزاسيون در لاستيک هاي معمول را بازي مي‌کند

کاربردها :

پلي‌پروپيلن‌ PP مهمترين ماده از مشتقات پروپيلن است که حدود 61 % از کل توليد پروپيلن، جهت توليد آن بکار مي رود.رزينهاي پلي پروپيلن بطور گسترده در توليد رزينهاي ترموپلاستيک بکار برده مي شوند. پلي پروپيلن بيشتر اوقات به صورت هموپليمر بکار مي رود ولي اخيرا” محصولات کوپليمر آن نيز در حال رشد مي باشد.

قالب گيري تزريقي (حدود 35% از مصرف جهاني) : مهمترين مصارف آن شامل ساخت قطعات داخل خودرو، سرنگهاي پزشکي، محصولات مصرفي پلاستيکي و بسته بندي است.

قطعات داخلي خودرو که از پلي‌پروپيلن‌ PP ساخته مي شوند عبارتند از: جعبه هاي باطري ، صفحات ضربه گير، تودوزيهاي داخلي ، صفحات داخلي درها محصولات پلاستيکي مصرفي عبارتند از:  ظروف پلاستيکي مورد مصرف در منازل ، مبلمان هاي پلاستيکي ، وسايل سرگرمي ، جعبه ابزار، اسباب بازي

مصارف بسته بندي شامل : در پوش و کلاهک ، ظروف سخت و پالت ها ، جعبه هاي بسته بندي چيني ، بسته بندي داروهاي مايع و جامد مي باشد.

ساخت فيبر و الياف (حدود 30%) : عمده ترين مصرف آن در کارخانجات فرش بافي و گوني است و مصارف ديگر آن در توليد کيسه و پارچه هاي پرده مي باشد.

کاربردهاي غير نساجي آن نيز عبارتند از:  نوار پيچي و تسمه زني ، روبانهاي دکوري

توليد فيلم (حدود 19%) :  پلي پروپيلن بخاطر شفافيت و عايق رطوبتي بودن در بسياري از موارد، جايگزين سلوفان (CELLOPHANE) شده است. رزينهاي فيلمي اساسا” در بسته بندي مواد غذايي، نوار چسبهاي حساس به فشار، صفحات محافظ، بسته بندي محصولات شيريني و دخانيات بکار مي روند.


گذاشتن دید گاه؟

بایگانی تاریخ خورشیدی

ساعت به وقت تهران

آخرین دیدگاه‌ها

  آمار بازدید

  • 0
  • 3
  • 3
  • 52
  • 41
  • 358
  • 1,698
  • 89,684
  • 345,726